Każdy z nas chce zarabiać coraz więcej, więc myśl o tym, że można zarabiać za dużo wydaje się absurdalna. Tymczasem, są osoby które znajdują się w takiej sytuacji.

Zdarzyło nam się pracować w Kariera Prawnicza z prawnikiem który pracował od wielu lat w jednej firmie. Zarabiał ogromne pieniądze. W czym więc problem?

Nie chciał już dalej pracować w tej kancelarii. Chciał oczywiście nadal zarabiać krocie, ale nie w tym miejscu, nie z tymi ludźmi. Chciał robić coś innego, rozwijającego, dającego cel w życiu. Czuł się wypalony zawodowo. Nieszczęśliwy.

Niestety, nie mógł tego zrobić. Względem rynku jego pensja była dużo powyżej średniej (był na swój sposób „przepłacony”). Założenie własnej praktyki było dla niego nieosiągalne (nie miał umiejętności managerskich a klienci w tej branży wymagali dużego brandu). Wysokie koszty życia z kolei nie pozwalały mu na znaczące obniżenia standardu życia i zmienić pracę na ciekawszą, niżej płatną. Wysokie stanowisko (partner) sprawiało, że nie otrzymywał zresztą żadnych ofert na niższe stanowiska (wysyłając cv trafiały one do kosza bo hr-y uznawały, że ma zbyt duże kwalifikacje na daną rekrutacje). Zresztą „w jego wieku” kancelarie szukały młodszych, lepiej pasujacych do hierarchii i zespołu.

Dla mnie wniosek z tej współpracy jest taki, że przy planowaniu kariery nie można patrzeć tylko na czynnik finansowy. Co oczywiście nie jest łatwe, szczególnie na początku kariery, gdy jesteśmy na dorobku a koszty życia ciągle rosną. Pamiętaj jednak, że pieniądze (choć bardzo ważne) nie są najważniejsze. Tym bardziej jak popatrzymy na karierę jako projekt długoterminowy, trwający 40-50 lat.

Autor: Witold Jarzyński


Szukasz pracy? Chcesz rozwinąć swoją karierę?

Napisz do nas: rekrutacje@jltr.pl lub zadzwoń: 502 342 502.